Ksiądz Krzysztof Grzywocz

Aktualności


piątek, 30 kwietnia 2021 16:42

Rekolekcje z różą w dłoni, cz. 3

 

Druga homilia z „Rekolekcji z różą w dłoni” (Sanktuarium św. Rity w Głębinowie, 2016).

Przyjaźń pomiędzy Dawidem i Jonatanem wyznacza głównym motyw słowa ks. Grzywocza: oprócz tego, że stanowi jedno z najważniejszych kryteriów dojrzałej osobowości, jest największym aktem miłosierdzia ze strony Boga, który chce wejść z człowiekiem w relację przyjaźni.

W tym świetle ks. Krzysztof mówi o miłości, która jest cierpliwa, o postawie bycia miłosiernym nie tylko w stosunku do innych, ale również wobec siebie samego. Nie oceniać zbyt pochopnie, szybko, radykalnie… – Pan Jezus pozwala róść zbożu i kąkolowi; człowiek mądry, dojrzały będzie umiał cierpliwie i w odpowiednim czasie oddzielić ziarno od plew (por. Mt 13,30). Dawid nie zabił Saula, nie podniósł ręki na pomazańca, jego szacunek i cierpliwa miłość pozwoliły mu na końcu zaśpiewać: „O Izraelu, twa chwała na wyżynach zabita. Jakże padli bohaterowie? […] Saul i Jonatan, kochający się i mili przyjaciele, za życia i w śmierci nie są rozdzieleni. Byli oni bystrzejsi od orłów, dzielniejsi od lwów” (2 Sm 1,19.23). Historia zna wiele takich świadectw – cierpliwa przyjaźni nawróciła, dokonała wewnętrznej przemiany, męża św. Rity, z kolei św. Jadwiga, księżna śląska, pojednała męża Henryka Brodatego z Konradem Mazowieckim.

Nagranie zarejestrowane w Sanktuarium św. Rity w Głębinowie [część 3: homilia 2 z 23 I 2016 r.]

rekolekcje z roza 3

© www.kskrzysztofgrzywocz.pl

© www.swietaritaglebinow.pl

Bądźmy w kontakcie!


Zdjęcia, nagrania, wspomnienia
prosimy przesyłać na poniższy adres mailowy.
Większe pliki można przekazywać za pomocą Wetransfer.com, Google Drive lub Dropbox.

Celem nawiązania kontaktu
prosimy o podanie imienia, nazwiska, numeru telefonu (lub adresu e-mail).

Zastrzegamy sobie prawa skracania i adiustacji tekstów oraz zmiany ich tytułów.

+48 509 987 382
osoba odpowiedzialna
dr Ryszard Paluch

 

Wszelkie prawa do zawartych na stronie materiałów (utwory tekstowe, audio, foto, wideo i inne) są zastrzeżone i objęte prawem autorskim. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kskrzysztofgrzywocz.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż, wykorzystanie do publicznego odtwarzania (całości lub fragmentów utworów) są - bez uprzedniej pisemnej zgody administratora - zabronione i mogą stanowić naruszenie ustawodawstwa o prawie autorskim.