scrolldown

Ksiądz Krzysztof Grzywocz


Zostaliśmy bardzo obdarowani. Tym darem jest spotkanie z pięknym człowiekiem, kapłanem, przyjacielem... Teraz chcemy opowiadać o Jego spojrzeniu i słuchaniu.

Spotkajmy Go
Ojcowskim sercem_CZUŁY_#2|7

Ojcowskim sercem_CZUŁY_#2|7

CZUŁY - to drugi wymiar ojcostwa św. Józefa, który przywołuje Franciszek w liście apostolskim „Patris corde”. Jako komentarz do słów papieża proponujemy fragment rekolekcji „Narodzenie dla służby”, które ks. Krzysztof Grzywocz prowadził w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu na początku Wielkiego Postu 2011 r.

 
Ojcowskim sercem_CZUŁY_#2|7

Ojcowskim sercem_CZUŁY_#2|7

CZUŁY - to drugi wymiar ojcostwa św. Józefa, który przywołuje Franciszek w liście apostolskim „Patris corde”. Jako komentarz do słów papieża proponujemy fragment rekolekcji „Narodzenie dla służby”, które ks. Krzysztof Grzywocz prowadził w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu na początku Wielkiego Postu 2011 r.

 

Zamysł


Ks. Krzysztof jest patronem pięknych spotkań. To, kim jesteśmy, w jakiejś mierze jest kształtowane historią spotkań w „opowieści” naszego życia.

Strona, którą Państwo odwiedzacie – poświęcona życiu i twórczości ks. Krzysztofa Grzywocza – ma być miejscem właśnie takiego spotkania. Znajdziecie tu materiały tekstowe, odnośniki do artykułów, materiały audio, wideo, fotografie, wspomnienia, opracowania naukowe.

Jednocześnie nasza witryna ma być zaproszeniem skierowanym do jej... współtworzenia – jeśli posiadacie zdjęcia lub nagrania ks. Krzysztofa bądź chcielibyście się podzielić swoim doświadczeniem spotkania go jako kapłana, przyjaciela, spowiednika, terapeuty, kierownika duchowego, towarzysza górskich wędrówek, to zachęcamy do współpracy.

Temu spotkaniu i zawiązanemu dziełu patronuje Biskup Opolski Andrzej Czaja.
[zobacz Dekret Biskupa]

Dlaczego?

Motto


„Nic tak nie przekonuje dzisiaj o Nim, jak spotkanie z normalnym, to znaczy świętym człowiekiem. Tęsknota za normą człowieczeństwa odnajduje w tej normalności swoje spełnienie. […] w spojrzeniu świętego człowieka można przeczuć obecność Boga. [...] Ludzie święci, posłani przez Boga, są słowem Jego ojcowskiej wierności. Ich spojrzenia dotykają twarzy przechodniów.

[...] Nigdy nie brakowało świętych i ich spojrzeń - brakowało odwagi wiary w ich obecność. Brakowało spojrzenia, które widzi więcej niż własne ego albo widzi dopiero wtedy, gdy odeszli”

[Kto widzi Mnie, widzi i Ojca, „Pastores” 2000, nr 6, s. 44.45]

Aktualności


piątek, 26 lutego 2021 10:29

Ojcowskim sercem_CZUŁY_#2|7

SERIA: Wielki Post 2021 r. z ks. Krzysztofem Grzywoczem

CZUŁY

To drugi wymiar ojcostwa św. Józefa, który przywołuje Franciszek w liście apostolskim „Patris corde”. Jako komentarz do słów papieża proponujemy fragment rekolekcji „Narodzenie dla służby”, które ks. Krzysztof Grzywocz prowadził w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu na początku Wielkiego Postu 2011 r. (Wydawnictwo Świętego Krzyża, Opole 2018 r.)

 

PATRIS CORDE

Fragment listu

Gdzie znajduje się centrum duchowości chrześcijańskiej? Stanowi je kategoria cichego, prostego, pokornego spotkania z Chrystusem, do którego drogę wyznacza On sam. To spotkanie określa centrum-źródło naszego życia i powołania. Jego znamieniem jest cisza, która jawi się tu jako najbardziej czułe i intymne słowo Boga. Ojciec wypowiedział tylko jedno Słowo – Słowo, przez które wszystko się stało. Ta kategoria ma swoje przełożenie również w naszym życiu: najpiękniejsze więzi i przyjaźni poznaje się po głębi ich ciszy. Swoją refleksję ks. Grzywocz kończy przywołaniem obrazu z Ostatniej Wieczerzy, kiedy św. Jan położył głowę przy Sercu Mistrza. Ucznia poznajemy tu jako tego, który słucha bijącego Serca swojego Nauczyciela. Z tego spotkania z Panem będą się rodzić głębokie spotkania-więzi z drugim człowiekiem, ale i tu źródłem, drogą do spotkania będzie spotkanie z Logosem. W tym świetle doprowadzenie do centrum – do osobistego doświadczenia Serca Jezusa – jawi się jak sens, najważniejsze zadanie zarówno naszej posługi, jak i wszelkich wysiłków, które podejmujemy w katechezie, duszpasterstwie itp.

Temat czułości przywołuje także kategorię Bożego dziecięctwa. W czym zawiera się jego istota? Czym postawa dziecięctwa różni się od infantylizmu? Szukając odpowiedzi na te pytania proponujemy lekturę artykułu ks. Grzywocza "INFANTYLIZM A POSTAWA DZIECIĘCTWA" – tekst został zamieszczony na łamach „Życia Duchowego” (2003 r.) i udostępniony za zgodą Redakcji na naszej stronie: 

http://kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/publikacje/teksty/item/48-infantylizm-a-postawa-dzieciectwa

 

#WielkiPost#Ojcowskimsercem

W publikacji wideo wykorzystano fragment audiobooka "Narodzenie dla służby. Błogosławił. Łamał. Rozdawał" opublikowanego przez Wydawnictwo Świętego Krzyża w Opolu (2018 r.): http://kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/publikacje/audio/item/182-narodzenie-dla-sluzby-blogoslawil-lamal-rozdawal

muzyka: Maciej SZCZUROWSKI

realizacja: Ryszard PALUCH

obraz: Niebieski Marta MAKARCZUK

foto: Pixabay

środa, 17 lutego 2021 15:32

Ojcowskim sercem_UMIŁOWANY_1|7

„Ojcowskim sercem” UMIŁOWANY #1|7

SERIA: Wielki Post 2021 r. z ks. Krzysztofem Grzywoczem

 

UMIŁOWANY - to pierwszy wymiar ojcostwa św. Józefa, który przywołuje papież Franciszek w liście apostolskim „Patris corde”. Jako komentarz do słów papieża proponujemy fragment sesji „Wartość człowieka”, którą ks. Krzysztof Grzywocz prowadził w Centrum Formacji Duchowej (Kraków, 3-5 V 2008 r.).

 

W cytowanej konferencji „Teologiczne podstawy zagadnienia” usłyszymy o Bożym błogosławieniu, o więzi z Bogiem, o prawdziwej wartości człowieka, o sakramencie chrztu i wynikającej zeń świadomości bycia umiłowanym przez Boga. Na zakończenie proponujemy duchową „aktualizację” zasłyszanych treści: «Zachęcam również do modlitewnego ćwiczenia, aby uklęknąć w kaplicy przed Najświętszym Sakramentem, w ciszy i bardzo powoli wsłuchiwać się w te słowa. Długo się wsłuchiwać, powtarzać sobie, może w rytm oddechu, który jest pięknym symbolem przyjmowania i oddawania, słyszeć powtarzające się słowa: „Jesteś moim synem umiłowanym”, „Jesteś moją córką umiłowaną”. Uklęknąć i w rytm dawania i brania, przyjmowania i oddawania, w rytm, który wiąże osobę z osobą, słyszeć te słowa: „Jesteś moją córką umiłowaną, w tobie mam upodobanie”, „Jesteś wartościowa w moich oczach”».

 w duchu i przyjazni okladka

 Pobierz fragment publikacji.

Dziękujemy Wydawnictwu Salwator za udostępnienie fragmentu publikacji „W duchu i przyjaźni” (Kraków 2017 r.) oraz Studiu Katolik za zgodę na publikację audio konferencji „Wartość człowieka” (Kraków 2012 r.).

 

#WielkiPost #Ojcowskimsercem

 

Fot. http://kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/galeria / https://pixabay.com/pl/

Biogram księdza Krzysztofa

Ks. Krzysztof urodził się 17 X 1962 r. w Kędzierzynie-Koźlu. Święcenia kapłańskie przyjął 17 VI 1989 r.

Zaginął 17 VIII 2017 r. w Alpach Lepontyńskich w okolicy szczytu Bortelhorn, na granicy między Szwajcarią i Włochami. 23 VIII 2017 r. zakończono oficjalne poszukiwania – ks. Grzywocz został uznany za zaginionego.

przeczytaj całość

Jest niebezpieczną pokusą sądzić,
że najpierw uporządkuję wszystko,
a potem się spotkam.
Spotkanie jest przed katharsis.

Wspomnienia

Różni ludzie, różne miejsce, różne historie ale połączyło ich to samo spotkanie...
Posłuchacie i przeczytajcie wspomnienia osób, które spotkały ks. Krzysztofa [w trakcie aktualizacji].

Przejdź do wspomnień

Bądźmy w kontakcie!


Zdjęcia, nagrania, wspomnienia
prosimy przesyłać na poniższy adres mailowy.
Większe pliki można przekazywać za pomocą Wetransfer.com, Google Drive lub Dropbox.

Celem nawiązania kontaktu
prosimy o podanie imienia, nazwiska, numeru telefonu (lub adresu e-mail).

Zastrzegamy sobie prawa skracania i adiustacji tekstów oraz zmiany ich tytułów.

+48 509 987 382
osoba odpowiedzialna
dr Ryszard Paluch

 

Wszelkie prawa do zawartych na stronie materiałów (utwory tekstowe, audio, foto, wideo i inne) są zastrzeżone i objęte prawem autorskim. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kskrzysztofgrzywocz.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż, wykorzystanie do publicznego odtwarzania (całości lub fragmentów utworów) są - bez uprzedniej pisemnej zgody administratora - zabronione i mogą stanowić naruszenie ustawodawstwa o prawie autorskim.