Ksiądz Krzysztof Grzywocz

Aktualności


piątek, 12 marca 2021 08:24

Ojcowskim sercem_PRZYJMUJĄCY_#4|7

SERIA: Wielki Post 2021 r. z ks. Krzysztofem Grzywoczem

PRZYJMUJĄCY

To czwarty wymiar ojcostwa św. Józefa, który przywołuje Franciszek w liście apostolskim „Patris corde”. Ojciec święty traktuje o drodze życia duchowego, która nie wyjaśnia, ale akceptuje oraz o Bożym miłosierdziu większym od naszych grzechów – jako komentarz do papieskiego nauczania proponujemy konferencję ks. Krzysztofa o Duchu Świętym uczącym postawy otwarcia i zaufania. Nauka pierwotnie została wygłoszona podczas czuwania młodzieży (klasztor Annuntiata, Racibórz 2007 r.).

PATRIS CORDE

cytat paieza 4

 

Jaki jest sens ufać człowiekowi, skoro pod zewnętrzną fasadą jest warstwa grzechu? Po co? Ponieważ zaufanie wyczuwa jeszcze jedną warstwę… Tą warstwę stanowi świątynia – ukryta, prawdziwa perła.

Duch Święty – Mistrz wnętrza – jest nauczycielem otwarcia i zaufania. W tej konferencji usłyszymy o Bogu, który ufa człowiekowi; o Kościele, który narodził się z Rany, z miejsca, gdzie człowiek zranił Chrystusa – Jego przebitego Serca; o miłosierdziu Boga większym niż grzech człowieka; o otwartości naszych serc i domów.

 

 

Jako rozwinięcie konferencji proponujemy lekturę artykułu „Dar wyznawania grzechów”, gdzie ks. Grzywocz wychodzi od napięcia, które pojawia się pomiędzy kategorią „odpuszczenia” a „spotkania” na płaszczyźnie sakramentu pokuty. W tym kontekście Autor traktuje o kategorii wyznania jako istotnym elemencie w spotkaniu Boga z człowiekiem u kratek konfesjonału: „Myśląc i mówiąc o sakramencie pokuty i pojednania, często mocno podkreślamy rolę grzechu, jego odpuszczenia i poprawy. Pragniemy się go pozbyć, jak usuwa się obciążający balast, który nie podoba się Bogu, sądząc, że zresetowane sumienie da nam gwarancję Jego przychylności i spokojnego życia. Takie jednak – bezosobowe – przeżywanie tego sakramentu podważa jego istotę i może być subtelną formą unikania Boga, który «pojawia się» wtedy, gdy trzeba rozliczyć grzechy i wrócić do «świętego spokoju», niekoniecznie w zbyt bliskiej Jego obecności. Często w spowiedzi oczekujemy odpuszczenia grzechów, ale nie spotkania. Przychodzimy, aby oczyścić się z nieprzyjemnego brudu i powrócić do swojej bezpiecznej izolacji. Pozostajemy wtedy nieustannie w logice grzechu, który izoluje i niszczy więzi. Możemy w tym kontekście rozróżnić grzeszne przeżywanie grzechu w jego mroku i przeżywanie zbawienne w świetle spotkania”.

http://kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/publikacje/teksty/item/99-dar-wyznawania-grzechow

 

f zd 1480 small

#WielkiPost#Ojcowskimsercem

 

W publikacji wykorzystano:

– za zgodą ks. Adama Rogalskiego, proboszcza Parafii NSPJ w Raciborzu nagranie – zarejestrowane w klasztorze Annuntiata w Raciborzu, podczas czuwania młodzieży „Duch Święty – Mistrz wnętrza” (XI 2007 r.). Zobacz na stronie: http://kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/publikacje/audio/item/214-duch-swiety-uczy-otwarcia-sie-i-zaufania;

– za zgodą Redakcji „Życie Duchowe” artykuł „Dar wyznawania grzechów” [ŻD 21(2014) nr 80, s. 17-22].

 

muzyka: Maciej SZCZUROWSKI

realizacja: Ryszard PALUCH

foto: PIXABAY, Ryszard PALUCH

Bądźmy w kontakcie!


Zdjęcia, nagrania, wspomnienia
prosimy przesyłać na poniższy adres mailowy.
Większe pliki można przekazywać za pomocą Wetransfer.com, Google Drive lub Dropbox.

Celem nawiązania kontaktu
prosimy o podanie imienia, nazwiska, numeru telefonu (lub adresu e-mail).

Zastrzegamy sobie prawa skracania i adiustacji tekstów oraz zmiany ich tytułów.

+48 509 987 382
osoba odpowiedzialna
dr Ryszard Paluch

 

Wszelkie prawa do zawartych na stronie materiałów (utwory tekstowe, audio, foto, wideo i inne) są zastrzeżone i objęte prawem autorskim. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kskrzysztofgrzywocz.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż, wykorzystanie do publicznego odtwarzania (całości lub fragmentów utworów) są - bez uprzedniej pisemnej zgody administratora - zabronione i mogą stanowić naruszenie ustawodawstwa o prawie autorskim.