Ksiądz Krzysztof Grzywocz

Aktualności


piątek, 26 marca 2021 08:53

Ojcowskim sercem_CZŁOWIEK PRACY_#6|7

SERIA: Wielki Post 2021 r. z ks. Krzysztofem Grzywoczem

CZŁOWIEK PRACY

to szósty wymiar ojcostwa św. Józefa, który przywołuje Franciszek w liście apostolskim „Patris corde”. Ojciec święty traktuje o znaczeniu pracy w kontekście uczestnictwa w dziele zbawienia oraz na drodze spełnienia w wymiarze indywidulanym i rodziny. Jako komentarz do papieskiego nauczania proponujemy fragment konferencji ks. Grzywocza z rekolekcji, w których porusza temat relacji pomiędzy pracą, ubóstwem i zgodą na uproszczenie własnego życia. Spotkanie – pierwotnie adresowane dla Grupy Zakopiańskiej – miało miejsce w klasztorze benedyktynów w Biskupowie (29 V 2010 r.). 

 

PATRIS CORDE

cytat papieza 6

 

Przywołany dzisiaj wymiar pracy u św. Józefa wywołuje temat ubóstwa oraz posiadania w naszym życiu. Na zasadzie przeciwieństwa proponujemy wysłuchanie fragmentu konferencji, w której ks. Krzysztof Grzywocz mówi o związku między uproszczeniem życia, ubóstwem i poczuciem bycia „wyobcowanym” z tego świata; o byciu wiernym wartościom, które są najważniejsze oraz o szukaniu „drogi” do nieba.

Celem pogłębienia zasłyszanych treści zapraszamy do lektury artykułu „Ewangeliczne ubóstwo” – o relacji między ubóstwem i posiadaniem – który ks. Krzysztof opublikował na łamach „Życia Duchowego” w 2002 r.: „Posiadam to, co mogę oddać. Ostatecznie posiadam to, co w miłości oddałem. Oddałem memu dziecku dużo mojego czasu, dlatego nigdy go nie straciłem. To oddanie jest sercem miłości, która pozostaje, gdy odeszły dzieci, młodość, siły i zdrowie, gdy młodszemu koledze oddałem moje stanowisko pracy. A gdy pozostaje pustka po oddaniu, wtedy jeszcze bardziej słychać szept źródła, które nigdy nie wysycha: «Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzy we Mnie – niech przyjdzie do Mnie i pije» (J 7,37)”. http://kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/publikacje/teksty/item/42-ewangeliczne-ubostwo

zycie duchowe okladka

#WielkiPost#Ojcowskimsercem

W publikacji wykorzystano:

– Fragment konferencji ks. Krzysztofa Grzywocza z rekolekcji dla Grupy Zakopiańskiej –[klasztor benedyktynów w Biskupowie, 29 V 2010 r.]. Przepraszamy za jakość nagrania; Panu Arturowi Krzyża dziękujemy za udostępnienie nagrania. Zobacz całość na stronie: http://kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/publikacje/audio/item/390-duch-ubostwa-i-prostoty.

–  Artykuł ks. Krzysztofa Grzywocza opublikowany na łamach „Życia Duchowego” [9(2002) nr 32, s. 11-17]. Zobacz na naszej stronie: http://kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/publikacje/teksty/item/42-ewangeliczne-ubostwo

oraz na stronie kwartalnika: https://www.zycie-duchowe.pl/art-8997.ewangeliczne-ubostwo.htm

ilustracje: Magdalena FRANCZOK

muzyka: Maciej SZCZUROWSKI

realizacja: Ryszard PALUCH

foto: archiwum Rodziny GRZYWOCZ

© https://www.facebook.com/Malumi-107958661372359

© www.zycie-duchowe.pl 

© www.kskrzysztofgrzywocz.pl

 

Bądźmy w kontakcie!


Zdjęcia, nagrania, wspomnienia
prosimy przesyłać na poniższy adres mailowy.
Większe pliki można przekazywać za pomocą Wetransfer.com, Google Drive lub Dropbox.

Celem nawiązania kontaktu
prosimy o podanie imienia, nazwiska, numeru telefonu (lub adresu e-mail).

Zastrzegamy sobie prawa skracania i adiustacji tekstów oraz zmiany ich tytułów.

+48 509 987 382
osoba odpowiedzialna
dr Ryszard Paluch

 

Wszelkie prawa do zawartych na stronie materiałów (utwory tekstowe, audio, foto, wideo i inne) są zastrzeżone i objęte prawem autorskim. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kskrzysztofgrzywocz.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż, wykorzystanie do publicznego odtwarzania (całości lub fragmentów utworów) są - bez uprzedniej pisemnej zgody administratora - zabronione i mogą stanowić naruszenie ustawodawstwa o prawie autorskim.