Ksiądz Krzysztof Grzywocz

Aktualności


piątek, 16 kwietnia 2021 12:10

Rekolekcje z różą w dłoni, cz. 1

 

Homilia z pierwszego dnia „Rekolekcji z różą w dłoni”, które ks. Krzysztof Grzywocz prowadził w Sanktuarium św. Rity w Głębinowie (I 2016 r.). Pierwsze czytanie, opisujące spotkanie Dawida z królem Saulem w jaskini Engaddi (1 Sm 24,1-23) stanowi świadectwo postawy najmłodszego syna Jessego, dzięki której nie podziela motywacji swoich towarzyszy – zachęcających do zabójstwa – ale reaguje miłosierdziem, przebaczeniem. Światło miłosierdzia młodego następcy króla porusza najbardziej głębokie warstwy trudnej osobowości Saula, który mówi o sobie, że sam jest niesprawiedliwy i przyznaje się do własnej winy: „Tyś sprawiedliwszy ode mnie, gdyż odpłaciłeś mi dobrem, podczas gdy ja odpłaciłem ci złem” (1 Sm 24,18). Miłosierdzie jawi się tu jako nie słabość, ale akt wielkości człowieka. Przechodząc do Ewangelii (Mk 3,13-19) ks. Grzywocz podkreśla, że posłani uczniowie mają głosić światu miłosierdzie Pana, które wg św. Tomasza z Akwinu jest największym znakiem wszechmocy Boga, i którego kumulacja miała miejsce w wydarzeniu krzyża: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią” (Łk 24,34). Ikoną takiej postawy jest św. Rita – jej życie małżeńskie, tragiczna historia męża, chęć zemsty ze strony synów oraz życie zakonne wyznaczają przestrzeń, w której nieustannie przebaczała.

 

Wpatrzeni w Mistrza, który okazał potęgę miłosiernej miłości, sami jesteśmy powołani aby przebaczać, aby uwierzyć w Miłość, która przebacza; jesteśmy wezwani do urzeczywistniania jej w swoim życiu, tak móc doświadczyć prawdy, że przebaczenie łączy i uzdrawia zarówno tych, którym przebaczamy, ale również nas samych. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że jest to trudna rzeczywistość: „Jeśli zdecydujesz się kochać w Twoim sercu otworzy się rana, która nie zagoi się już nigdy”, niemniej błogosławieni są ci, z których rany wyleje się jeszcze większa miłość. Ilustrując tą tezę – pod koniec homilii – ks. Krzysztof cytuje słowa znalezione w brewiarzu zmarłego proboszcza: „Na każdą krzywdę odpowiem jeszcze większą miłością”.

 

Nagranie zarejestrowane w Sanktuarium św. Rity w Głębinowie [część 1: homilia z 22 I 2016 r.]

 

Przepraszamy za słabą jakość nagrania.

© www.kskrzysztofgrzywocz.pl

© www.swietaritaglebinow.pl

Bądźmy w kontakcie!


Zdjęcia, nagrania, wspomnienia
prosimy przesyłać na poniższy adres mailowy.
Większe pliki można przekazywać za pomocą Wetransfer.com, Google Drive lub Dropbox.

Celem nawiązania kontaktu
prosimy o podanie imienia, nazwiska, numeru telefonu (lub adresu e-mail).

Zastrzegamy sobie prawa skracania i adiustacji tekstów oraz zmiany ich tytułów.

+48 509 987 382
osoba odpowiedzialna
dr Ryszard Paluch

 

Wszelkie prawa do zawartych na stronie materiałów (utwory tekstowe, audio, foto, wideo i inne) są zastrzeżone i objęte prawem autorskim. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kskrzysztofgrzywocz.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż, wykorzystanie do publicznego odtwarzania (całości lub fragmentów utworów) są - bez uprzedniej pisemnej zgody administratora - zabronione i mogą stanowić naruszenie ustawodawstwa o prawie autorskim.