Ksiądz Krzysztof Grzywocz

Aktualności


piątek, 19 marca 2021 10:14

Ojcowskim sercem_Z TWÓRCZĄ ODWAGĄ_#5|7

SERIA: Wielki Post 2021 r. z ks. Krzysztofem Grzywoczem

Z TWÓRCZĄ ODWAGĄ

To piąty wymiar ojcostwa św. Józefa, który przywołuje Franciszek w liście apostolskim „Patris corde”. Ojciec święty traktuje o postawie twórczej odwagi wobec trudności, które pojawiają się w naszym życiu i zawierzeniu Bożej Opatrzności. Jako komentarz do papieskiego nauczania proponujemy homilię z rekolekcji kapłańskich w Gródku nad Dunajcem „Niech On nas uczyni wiecznym darem dla Ciebie”, które ks. Grzywocz wygłosił w Centrum Formacyjno-Rekolekcyjnym Diecezji Tarnowskiej ARKA w Gródku nad Dunajcem [XI 2011 r.].

PATRIS CORDE

cytat papieza 5

O Bogu, który w grzeszne ręce człowieka składa dar siebie samego i wchodzi w dramat jego życia. O Bogu, który tym oddaniem i miłością odkupił całe stworzenie. O Bogu, który zachęca, aby nasze grzeszne i przemijające życie złożyć w Jego święte ręce. O człowieku, który we wzajemnym obdarowaniu oddaje siebie Bogu i wówczas tworzy z Nim najgłębszą więź. O człowieku, który posiada siebie na drodze oddania i dzięki czemu wie, co naprawdę znaczy być sobą. O człowieku, który oddaje to, co ma, nawet jeśli przenikają go różne lęki, a jego możliwości są małe, ubogie, kruche…

Proponujemy, aby treść homilii ks. Krzysztofa – powstała w kontekście analizy opisu męczeństwa siedmiu braci i ich matki, zawartego na kartach Księgi Machabejskiej (2 Mch 7) oraz przypowieści o minach (Łk 19,11-28) – była punktem odniesienia w interpretacji kolejnego znamienia ojcostwa św. Józefa, szczególnie wówczas, kiedy przychodzi nam konfrontowanie się z koniecznością „uczynienia w sobie miejsca także na to, czego nie wybraliśmy w naszym życiu” (PC 5).

Celem pogłębienia zasłyszanych treści zachęcamy do lektury homilii „W chwili próby mogę doświadczyć żywego Boga”. Ks. Krzysztof zestawia kondycję człowieka – w której ma za mało albo czuje się zagrożony – z kategorią różnicy i ukazuje jednocześnie zależność, jaka zachodzi pomiędzy obrazem Boga a doświadczeniem Jego żywej Osoby: „Także w naszym życiu – kapłańskim, małżeńskim czy zakonnym – nie brakuje takich chwil, kiedy jest za mało chleba i za mało ryb, kiedy morze życia jest wzburzone i nie wiemy, czy dopłyniemy z naszą rodziną lub z naszym kapłaństwem do brzegu. Chwile próby. Takie chwile są w życiu każdego z nas. Oby sprawiły one, że naprawdę spotkamy żyjącego Boga, że spotkamy nie tylko nasze obrazy Boga, prawdziwe czy nieprawdziwe, ale spotkamy żywego Boga, który przychodzi jak szczęście, jak życie w piękny wiosenny poranek”.

http://kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/publikacje/teksty/item/215-w-chwili-proby-moge-doswiadczyc-zywego-boga

glos z pustyni okladka

#WielkiPost#Ojcowskimsercem

W publikacji wykorzystano:

– Fragment nagrania (homilia) zarejestrowanego w Centrum Formacyjno-Rekolekcyjnym Diecezji Tarnowskiej ARKA w Gródku nad Dunajcem (XI 2011 r.), podczas rekolekcji dla kapłanów „Niech On nas uczyni wiecznym darem dla Ciebie”. Zob. całość publikacji: http://kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/publikacje/audio/item/265-rekolekcje-kaplanskie-w-grodku-nad-dunajcem.

–  Homilię ks. Krzysztofa Grzywocza – „W chwili próby mogę doświadczyć żywego Boga” – zawartą w publikacji zbiorowej „Głos z pustyni. Homilie z Centrum Formacji Duchowej” [Wydawnictwo Salwator, Kraków 2012, s. 93-94]. Zobacz na stronie: http://kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/publikacje/teksty/item/215-w-chwili-proby-moge-doswiadczyc-zywego-boga.

muzyka: Maciej SZCZUROWSKI

realizacja: Ryszard PALUCH

foto: PIXABAY, archiwum Rodziny GRZYWOCZ

© ks. Jerzy Janeczek

© www.cfr-arka.pl

© www.salwator.com

© www.kskrzysztofgrzywocz.pl

Bądźmy w kontakcie!


Zdjęcia, nagrania, wspomnienia
prosimy przesyłać na poniższy adres mailowy.
Większe pliki można przekazywać za pomocą Wetransfer.com, Google Drive lub Dropbox.

Celem nawiązania kontaktu
prosimy o podanie imienia, nazwiska, numeru telefonu (lub adresu e-mail).

Zastrzegamy sobie prawa skracania i adiustacji tekstów oraz zmiany ich tytułów.

+48 509 987 382
osoba odpowiedzialna
dr Ryszard Paluch

 

Wszelkie prawa do zawartych na stronie materiałów (utwory tekstowe, audio, foto, wideo i inne) są zastrzeżone i objęte prawem autorskim. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kskrzysztofgrzywocz.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż, wykorzystanie do publicznego odtwarzania (całości lub fragmentów utworów) są - bez uprzedniej pisemnej zgody administratora - zabronione i mogą stanowić naruszenie ustawodawstwa o prawie autorskim.