Ksiądz Krzysztof Grzywocz

Aktualności


piątek, 05 marca 2021 13:21

Ojcowskim sercem_POSŁUSZNY_#3|7

SERIA: Wielki Post 2021 r. z ks. Krzysztofem Grzywoczem

POSŁUSZNY

To trzeci wymiar ojcostwa św. Józefa, który przywołuje Franciszek w liście apostolskim „Patris corde”. W swojej analizie papież odwołuje się do snów Opiekuna Jezusa zapisanych na kartach Ewangelii. Jako komentarz do papieskiego nauczania proponujemy fragment sesji „Duchowość i sny”, którą ks. Krzysztof Grzywocz prowadził w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów (Kraków 2012 r.).

 

PATRIS CORDE

cytat papieza

 

Bóg „objawił swoje plany Józefowi poprzez sny” – analizując kolejny wymiar ojcostwa św. Józefa papież Franciszek odwołuje się do jego snów, których świadectwo znajdujemy na kartach Ewangelii. Za ich pośrednictwem Opiekun Jezusa poznaje wolę Bożą i jest jej posłuszny realizując jej „zapisy” w swoim życiu. Taka postawa jest punktem odniesienia dla Jezusa, który w „szkole Józefa” uczył się/przygotowywał wypełniać wolę swojego Ojca.

W 2012 r. ks. Krzysztof Grzywocz – w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie – prowadził sesję „Duchowość i sny”. Jedna z konferencji była poświęcona zagadnieniu snów na karatach Pisma Świętego. Ks. Krzysztof przywołał wówczas m.in. sen Adama – pierwszy w Księdze Rodzaju (2,21-24), sen Abrama (Rdz 15,7-21), sen Jakuba (Rdz 28,12-15) i jego syna Józefa (Rdz 37,5-11), z kolei na kartach Nowego Testamentu odniósł się do snu żony Piłata (Mt 27,19), mówił o obrazie „naszego chrześcijaństwa wyśnionego przez św. Pawła” (Dz 16,9). Dla naszych rozważań jednak najważniejszy jest fragment poświęcony snom św. Józefa. Co możemy powiedzieć o osobie, która je śni? Jaki postawa wyłania się z ich analizy? „Mężczyzna, który ma takie sny, jest głęboko zintegrowany z Bogiem, jego człowieczeństwo jest jak nastrojona harfa, dzięki której Bóg może wyrazić swoją miłość. Dobrze nastrojone struny człowieczeństwa sprawiają, że lepiej odkrywamy Boże prowadzenie”. Chcąc pogłębić powyższe treści zapraszamy do lektury całości konferencji lub odsłuchania fragmentu audio:

 w duchu i przyjazni okladka

 Pobierz fragment publikacji.

#WielkiPost#Ojcowskimsercem

W publikacji wideo wykorzystano za zgodą Wydawcy:

– fragment audiobooka „Duchowość i sny” wydanego przez Studio Katolik (Kraków 2012). Zobacz na naszej stronie: http://kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/publikacje/audio/item/8-duchowosc-i-sny oraz na stronie Wydawcy: ​ https://sklep.katolik.tv/duchowosc-i-sny,184,813,produkt.html

– rozdział „Sny w Biblii”, który stanowi fragment publikacji „W duchu i przyjaźni” Wydawnictwa Salwator (Kraków 2017, s. 428-443). Zobacz na naszej stronie: http://kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/publikacje/teksty/item/109-w-duchu-i-przyjazni oraz na stronie Wydawcy: https://www.salwator.com/w-duchu-i-przyjazni,1354,815,produkt.html

muzyka: Maciej SZCZUROWSKI

realizacja: Ryszard PALUCH

grafika: PIXABAY

Bądźmy w kontakcie!


Zdjęcia, nagrania, wspomnienia
prosimy przesyłać na poniższy adres mailowy.
Większe pliki można przekazywać za pomocą Wetransfer.com, Google Drive lub Dropbox.

Celem nawiązania kontaktu
prosimy o podanie imienia, nazwiska, numeru telefonu (lub adresu e-mail).

Zastrzegamy sobie prawa skracania i adiustacji tekstów oraz zmiany ich tytułów.

+48 509 987 382
osoba odpowiedzialna
dr Ryszard Paluch

 

Wszelkie prawa do zawartych na stronie materiałów (utwory tekstowe, audio, foto, wideo i inne) są zastrzeżone i objęte prawem autorskim. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kskrzysztofgrzywocz.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż, wykorzystanie do publicznego odtwarzania (całości lub fragmentów utworów) są - bez uprzedniej pisemnej zgody administratora - zabronione i mogą stanowić naruszenie ustawodawstwa o prawie autorskim.