Ksiądz Krzysztof Grzywocz

publikacje audio


Kto miał okazję słuchać ks. Krzysztofa ten wie, że mówił całym sobą. Słowo drukowane - już przeredagowane - często nie oddaje treści, którą chciał nam przekazać, nie wspominając o jego poczuciu humoru...

2023

2022

Rozmowy na Wielki POST 2022 7 wielkopostnych tygodni, 7 gości, 7 spotkań z Ks. Grzywoczem odkrywanym przez pryzmat 7 jego publikacji. A także 7 propozycji ćwiczeń na Wielki Post, zainspirowanych omawianymi publikacjami.

2020

Wielkopostne rekolekcje z ks. Krzysztofem Grzywoczem 2020 W każdy piątek 40 Wielkich Dni będziemy publikować konferencję audio lub artykuł - autorstwa ks. Krzysztofa Grzywocza - poświęcone tematyce Wielkiego Postu.

2018

Narodzenie dla służby. Błogosławił. Łamał. Rozdawał. Narodzenie dla służby – tak ks. Krzysztof zatytułował rekolekcje, które głosił w WSD Elblągu na początku Wielkiego Postu 2011 r. W zamyśle prowadzącego każdy dzień miał być poświęcony jednemu z trzech słów zawartych w Modlitwie Eucharystycznej: błogosławił (Środa Popielcowa), łamał (czwartek) i rozdawał (piątek).

Otwarci na miłość. Jak pokonać bariery. Ks. Krzysztof Grzywocz oraz Monika i Marcin Gajdowie uzupełniają się wzajemnie. Przekazują nam swoją solidną wiedzę oraz ogromne doświadczenie terapeutyczne i duchowe, ale nade wszystko niezwykle praktyczne jak i filozoficzne odpowiedzi na pytania dotyczące zwykłej, codziennej miłości.

Dotyk zaufania "Dotyk Zaufania" to zapis rekolekcji, które ks. Krzysztof Grzywocz wygłosił dla młodzieży akademickiej (Katowice, 2012 r.).

Jak uprościć życie Żyjemy w świecie wielu możliwości. Niemal wszystko można osiągnąć lub kupić. Każdy dzień związany jest z koniecznością podejmowania kolejnych wyborów i filtrowania informacji. Żyjemy w coraz wyższym komforcie, co kreuje nowe potrzeby.

Droga Krzyżowa Rozważania Drogi Krzyżowej z rekolekcji wielkopostnych wygłoszonych dla alumnów Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie w dniach 17-21 lutego 2016 r. Czytane przez przyjaciół ks. Krzysztofa w Wielki Piątek 2018 r. na antenie Radia Doxa.

2017

"Czy naprawdę jestem mały? Jak budować poczucie własnej wartości", cz. 1. Czy rzeczywiście jestem tak mały i bezwartościowy jak mi się wydaje? A może życiowa postawa pełna brawury jest tak naprawdę swego rodzaju maską, którą nakładam, żeby ukryć prawdę o sobie przed innymi? Ile jestem wart? Czy da się tę wartość jakoś "wycenić"? Skąd się ona bierze i czy można na nią w jakiś sposób wpływać? Na te i inne pytania będzie można szukać odpowiedzi słuchając konferencji ks. Krzysztofa Grzywocza wygłoszonej w ramach "Kuźni Życia" w DA Resurrexit [http://dar-opole.pl/] 24 kwietnia 2017 r.

Jak sobie poradzić z rozproszeniem na Mszy? Katecheza "Kiedy Msza przestaje być nudna" ks. Krzysztofa Grzywocza, wygłoszona w ramach czwartkowych katechez mariackich organizowanych przez wspólnotę Sala na Górze. Nagrania dokonano 9 lutego 2017 r. w Bazylice Mariackiej.

Mistyka chrześcijańska. Wprowadzenie U podstaw mistyki chrześcijańskiej leży wiara w to, że Bóg pragnie żywej relacji z każdym człowiekiem, że nie jest Bogiem dalekim, ukrytym, niedostępnym, ale zawsze gotowym na spotkanie: „Oto stoję u drzwi i kołaczę” (Ap 3,20). O tym, co może zrobić człowiek, by doszło do tego spotkania mówi w swoim "Wprowadzeniu" ks. Krzysztof Grzywocz.

Patologia duchowości. Od niezdrowej religijności do wiary dojrzałej "Patologia duchowości" to zbiór wykładów dla doktorantów, które ks. Krzysztof Grzywocz wygłosił na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego wiosną 2017 r. Są one próbą postawienia odpowiedzi na pytanie, czy można mówić o chorej lub zdrowej religijności, a jeśli tak, to co stanowi jej termometr?

2016

Powołani do mistyki Czy nasze małżeństwo, rodzina, codzienność mogą być drogą, na której dochodzi do mistycznego zjednoczenia z Bogiem? Posłuchajmy konferencji ks. Krzysztofa Grzywocza, który odpowiedzi na to pytanie szuka w lekturze adhortacji "Amoris laetitia" papieża Franciszka (por. AL 316.317).

Radość miłości Udostępniamy nagrania z dnia skupienia, które ks. Krzysztof Grzywocz prowadził dla wspólnoty braci benedyktynów w Biskupowie (V 2016 r.). Treść rozważań oparta jest na adhortacji papieża Franciszka „Amoris laetitia”. Braciom benedyktynom dziękujemy za udostępnienie nagrania.

Formować dziś, by nie zaniedbywać jutra Nagranie zarejestrowane podczas Międzynarodowego Spotkania Formatorek Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, które odbyło się w Krakowie w dniu 5 maja 2016 r.

Liturgia jako modlitwa Dzięki uprzejmości Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny http://www.liturgia.dominikanie.pl/ udostępniamy nagranie konferencji ks. Krzysztofa Grzywocza – "Liturgia jako modlitwa" – wygłoszonej w ramach IX rekolekcji liturgicznych Mysterium fascinans (9-11 września 2016 r., Kraków) pod hasłem „Duchowość kształtowana przez liturgię”.

Boże dziecięctwo Dziś publikujemy nowe nagranie – konferencję, którą ks. Krzysztof wygłosił 30 IV 2016 r. w Jemielnicy podczas Wielkanocnego Spotkania Młodzieży. Głównym tematem wystąpienia było dziecięctwo Boże.

Potrzeby chlebowe "Potrzeby chlebowe" - tak ks. Krzysztof Grzywocz zatytułował jedną z konferencji, jakie regularnie głosił w ramach tzw. katechez środowych. Wprowadzenie do otwartej dyskusji, którą kończyły się spotkania, ks. Krzysztof poświęcił zagadnieniu mądrych gestów wspierających rozwój, bez których więź umiera...

2015

Wokół kategorii spotkania Dzięki uprzejmości Radia FIAT http://fiat.fm/ udostępniamy rozmowę red. Aleksandry Mieczyńskiej z ks. Krzysztofem Grzywoczem, która odbyła się na marginesie rekolekcji adwentowych w duszpasterstwie akademickim Emaus w Częstochowie. Rozmowę przeprowadzono 15 XII 2015 r.

Pochwała samotności Punktem wyjścia konferencji – której nagrania dokonano 10 IV 2015 r. w Klasztorze Sióstr Karmelitanek Bosych w Gdyni – są słowa 35 strofy Pieśni duchowej Jana od Krzyża, które w istocie są pochwałą samotności: Żyła ukryta w samotności / I w samotności swe gniazdo uwiła, / I w samotności ją prowadził / Umiłowany, w którym siebie zagubiła, / I jego w samotności miłość zraniła. Dzieląc się osobistym doświadczeniem ks. Krzysztof podejmuje zagadnienie samotności, która "nie jest ucieczką od więzi ale drogą, aby te więzi pogłębić", ukazuje jej niezwykłą wartość oraz potrzebę ale i ból, który niczym uderzenie dłutem przez rzeźbiarza w kamień, nada jej właściwy-piękny kształt. Siostrom Karmelitankom serdecznie dziękujemy za udostępnienie nagrań.

Rekolekcje "Twarze i imiona", cz. 1-3 Dzięki życzliwości ojców dominikanów z Warszawy-Służewca rozpoczynamy publikację akademickich rekolekcji wielkopostnych "Twarze i imiona", które ks. Krzysztof głosił w dniach 9-11 III 2015 r. na zaproszenie Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego "Studnia". Dziś pierwsza konferencja i homilia - kolejna część za tydzień.

O przyjaźni dla młodzieży Prezentujemy nagranie zarejestrowane 23 I 2015 r. w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka J. Piłsudskiego w Gdyni. Ks. Krzysztof Grzywocz gościł wówczas na lekcji katechezy u p. Anny Hochleitner, której dziękujemy za udostępnienie zdjęć i nagrania.

Bądź pochwalony, Panie mój. O wracaniu do istoty rzeczy. „Kiedy zdajemy sobie sprawę z odblasku Boga we wszystkim, co istnieje, to serce odczuwa pragnienie, aby wielbić Pana za wszystkie Jego stworzenia i wraz z nimi” (Laudato si’ 87).

2014

O pięknie dla zapracowanych "Oszpecenie Chrystusa na krzyżu nie zniszczyło Jego piękna…". Dziś proponujemy konferencję o pięknie, wygłoszoną w ramach wielkopostnych rekolekcji dla zapracowanych w Jezuickim Ośrodku Formacji i Kultury „Xaverianum” w Opolu.

Droga krzyżowa Droga Krzyżowa ks. Krzysztofa Grzywocza wygłoszona w ramach rekolekcji wielkopostnych dla rodziców skupionych przy Szkole Sióstr Prezentek w Rzeszowie (21-23 III 2014 r.). Rodzicom dziękujemy za udostępnienie nagrania, Radiu DOXA za jego opracowanie [na fotografii krzyż z mieszkania ks. Krzysztofa].

Źródła naszej radości "To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna" (J15,11) – w Wielkim Poście słuchamy o radości w tym celu, aby wspólnie odkryć to, co zasypało, co przesłoniło źródła naszej największej radości… Nagranie to zapis rekolekcji wielkopostnych, jakie ks. Krzysztof Grzywocz wygłosił dla rodziców skupionych przy Szkole Sióstr Prezentek w Rzeszowie (21-23 marca 2014 r.). Dziękujemy Radzie Rodziców za udostępnienie nagrania.

2013

2012

O istocie kapłaństwa Jubileusz kapłaństwa to czas, aby uwielbić Boga ale jednocześnie okazja, aby zadać pytanie o tajemnicę i istotę kapłaństwa. W głoszonym Słowie ks. Krzysztof akcentuje dwa wymiary. Kapłan jako słuchający i przykazujący Słowo Boże w myśl starej prawdy, że "ten, kto nie słucha Słowa, ten światu nie ma nic do powiedzenia". Bóg, którego słuchamy jest więzią Trzech Osób – słuchanie wprowadza nas w przestrzeń naszych relacji, tu tworzą się więzi i buduje wspólnota. Szczególnym zadaniem Kościoła jest troska, budowanie więzi z młodymi ludźmi, o których niejednokrotnie trzeba walczyć. W tym kontekście ks. Krzysztof przywołał słowa i postawę bł. męczennika ks. Gerharda Hirschfeldera: "Kto wyrywa dzisiaj młodzieży wiarę jest przestępcą". Nagranie zostało zarejestrowane w 2012 r. w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie.

Powrót do lectio divina. Nowa wiosna Kościoła Z okazji 15. rocznicy posługi Centrum Formacji Duchowej w Krakowie zorganizowało pięcio­dniową sesję, poświęconą praktyce lectio divina, w której od początku istnienia upatruje drogę duchowej wiosny Kościoła.

2011

O zawierzeniu Bożej Opatrzności O świętości, która jest silniejsza od zła, o zawierzeniu Bożej opatrzności i postaci bł. ks. Gerharda Hirschfeldera. Konferencja wygłoszona w Głuchołazach dla uczestników spotkania Grypy Zakopiańskiej [28-29 V 2011 r.].

Słudzy pojednania Rekolekcje, które ks. Krzysztof głosił w dniach 11-15 X 2011 r. w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie.

Rekolekcje kapłańskie w Gródku nad Dunajcem Publikujemy rekolekcje dla kapłanów "Niech On nas uczyni wiecznym darem dla Ciebie", które ks. Krzysztof Grzywocz wygłosił w Centrum Formacyjno-Rekolekcyjnym Diecezji Tarnowskiej ARKA w Gródku nad Dunajcem (XI 2011 r.).

2010

Duch ubóstwa i prostoty O związku między uproszczeniem życia, ubóstwem – które nie wstydzi się swoich ran – i wyobcowaniu z tego świata. Konferencja ks. Krzysztofa Grzywocza, pierwotnie wygłoszona w Biskupowie dla uczestników spotkania Grupy Zakopiańskiej [29 V 2010 r.].

2009

Przesłonięte światło Sesja "Przesłonięte światło", którą ks. Krzysztof prowadził w domu rekolekcyjnym Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach (20-22 II 2009 r.). Treść sesji poświęcona jest zagadnieniu depresji.

2008

Narodzeni w dialogu Wielkopostne "zatrzymanie" z ks. Krzysztofem Grzywoczem. Poniższe nagrania to zapis rekolekcji "Narodzeni w dialogu", które ks. Krzysztof głosił w Dominikańskim Duszpasterstwie Akademickim "Beczka" w Krakowie (2008 r.). Tytuł rekolekcji zrodził się pod wpływem rozważania fragmentu Ewangelii o największym z przykazań (por. Mk 12,28-31). Trzy dni rekolekcji, trzy dialogi, trzy relacje-więzi - z Bogiem, z drugim człowiekiem, z samym sobą - jako miejsce naszego narodzenia, które w istocie tworzą jedność.

2007

O ciszy "Ludzi duchowych można poznać po ciszy, po ich miłości do ciszy; słowa, które wypowiadają są niezwykłe, głębokie i mocne, potrafią przemieniać”. – Konferencja o ciszy, wygłoszona pierwotnie do alumnów WMSD w Opolu [16 III 2007 r.].

Duch Święty uczy otwarcia się i zaufania Jaki jest sens ufać człowiekowi, skoro pod zewnętrzną fasadą jest warstwa grzechu? Po co? Ponieważ zaufanie wyczuwa jeszcze jedną warstwę... Tą warstwę stanowi świątynia, ukryta, prawdziwa perła.

Wolą Bożą szczęście człowieka Ks. Krzysztof opowiada o Bogu, który pragnie naszego szczęścia. Potwierdzeniem tej tezy jest... sąd Boga nad nami. Podkreślmy: Boga, który "niesie" nasze życie, problemy, troski, grzechy... Nagranie zarejestrowane w klasztorze Annuntiata w Raciborzu [http://siostrymisyjne.pl/] 17 XI 2007 r. podczas czuwania młodzieży, którego tematem było wezwanie „Duch Święty - Mistrz Wnętrza”. Ks. Adamowi Rogalskiemu - proboszczowi Parafii NSPJ [http://www.nspjraciborz.pl/index.php] w Raciborzu - dziękujemy za wyrażenie zgody na publikację.

2006

Wartość zazdrości O wartości (w) zazdrości; o trzech formach wyrażania zazdrości (postawa mecenasa/protektora, postawa ambiwalentna i agresywna) oraz o zazdrości Pana Boga.

Kierownictwo duchowe a uczucia niekochane Od 6 do 8 X 2006 r., w ramach Szkoły Kierownictwa Duchowego przy Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, ks. Krzysztof prowadził sesję poświęconą „uczuciom niekochanym”. W ich szeregu wymieniał agresję, lęk, zazdrość, wstyd, niespełnione zakochanie, słabość i kruchość życia, smutek, pustkę, obcość.

2005

O mądrej i intymnej miłości Boga Posłuchajmy homilii z dnia skupienia dla alumnów WMSD w Opolu (V 2005 r.), w której ks. Krzysztof – przywołując słowa z Listu św. Jakuba „Pan pełen jest litości i miłosierdzia” (5,11) – rozważa tajemnicę mądrej i intymnej miłości Boga.

2004

Kazanie na Górze Osiem błogosławieństw ks. Grzywocz interpretuje w świetle II Modlitwy Eucharystycznej: „abyśmy stali przed Tobą i Tobie służyli” – postawa służby ma nas prowadzić do szczęścia.

2002

Pójdźcie w miejsce osobne... Mk 6, 31-32 "Wiedza przemienia się w mądrość, gdy ją włączamy w naszą modlitwę". Prezentowane treści - zarejestrowane podczas dni skupienia w Centrum Duchowości w Częstochowie - dedykowane są wszystkim osobom pragnącym pogłębić swoje życie modlitwy.

2001

Kierownictwo duchowe kleryków i kapłanów Dzięki życzliwości Wydawnictwa WAM udostępniamy konferencję ks. Krzysztofa poświęconą zagadnieniu kierownictwa duchowego kleryków i kapłanów. Nagranie zostało zarejestrowane w lipcu 2001 r. w Centrum Duchowości Księży Jezuitów w Częstochowie w ramach kursu kierownictwa duchowego. W swojej wypowiedzi Autor skupia się na trzech punktach: 1. doświadczenie kierownictwa duchowego jako troski o siebie, 2. wprowadzanie w świętość Kościoła, 3. wymiary formacji: a) ludzka, b) duchowa, c) intelektualna, d) duszpasterska.

1997

Kazanie prymicyjne - Ujazd, 18 V 1997 r. Treść kazania prymicyjnego ks. Krzysztofa Grzywocza, wygłoszona podczas prymicji ks. Andrzeja Demitrowa (Ujazd, 18 V 1997 r.).

1996

Między szczęściem i postawą ofiary Szczęście człowieka na ziemi zaczyna się wtedy, gdy człowiek ukochawszy siebie, świadomie ofiaruje siebie. Wtedy rozpoczyna się jego szczęście: tak bardzo pokochać siebie, że aż ofiarować siebie - to słowa-"klucz" do krótkiej homilii wygłoszonej 21 XI 1996 r. podczas wspomnienia Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny [WSD w Nysie, obecnie w Opolu - przyp. red.]. Ks. dr Andrzejowi Demitrowi dziękujemy za udostępnienie nagrań.

O naturze posłuszeństwa „Programowa” konferencja ks. Krzysztofa Grzywocza o posłuszeństwie. Wygłoszona do kleryków WSD w Nysie [obecnie w Opolu - przyp. red.] w październiku 1996 r. Ks. Grzywocz pełnił funkcję ojca duchownego w latach 1996-2010.

1993

W blasku Prawdy Dzięki życzliwości Rektora KUL ks. prof. Antoniego Dębińskiego publikujemy rekolekcje adwentowe ks. Krzysztofa Grzywocza, wygłoszone w Kościele Akademickim KUL (29 XI-3 XII 1993 r.). Zapraszamy do spotkania w każdą wigilię niedzieli Adwentu (1 XII, 8 XII, 15 XII, 22 XII 2018 r.).

Bądźmy w kontakcie!


Zdjęcia, nagrania, wspomnienia
prosimy przesyłać na poniższy adres mailowy.
Większe pliki można przekazywać za pomocą Wetransfer.com, Google Drive lub Dropbox.

Celem nawiązania kontaktu
prosimy o podanie imienia, nazwiska, numeru telefonu (lub adresu e-mail).

Zastrzegamy sobie prawa skracania i adiustacji tekstów oraz zmiany ich tytułów.

+48 509 987 382
osoba odpowiedzialna
dr Ryszard Paluch

 

Wszelkie prawa do zawartych na stronie materiałów (utwory tekstowe, audio, foto, wideo i inne) są zastrzeżone i objęte prawem autorskim. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kskrzysztofgrzywocz.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż, wykorzystanie do publicznego odtwarzania (całości lub fragmentów utworów) są - bez uprzedniej pisemnej zgody administratora - zabronione i mogą stanowić naruszenie ustawodawstwa o prawie autorskim.