Ksiądz Krzysztof Grzywocz

publikacje audio

Wielkopostne rekolekcje z ks. Krzysztofem Grzywoczem 2020

  • Autor: ks. Krzysztof Grzywocz
  • Wydawnictwo: kskrzysztofgrzywocz.pl
  • Seria: Wielki Post 2020
  • Format: CD audio, MP3Wielkopostne rekolekcje z ks. Krzysztofem Grzywoczem
W każdy piątek 40 Wielkich Dni będziemy publikować konferencję audio lub artykuł - autorstwa ks. Krzysztofa Grzywocza - poświęcone tematyce Wielkiego Postu.

 

Droga krzyżowa

Nagranie pochodzi z rekolekcji "Narodzenie dla służby. Błogosławił. Łamał. Rozdawał", które ks. Krzysztof Grzywocz głosił w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu na początku Wielkiego Postu 2011 r. Stanowi część audiobooka wydanego w 2018 r. przez Wydawnictwo Świętego Krzyża w Opolu.

 

Moje imię w Sercu Boga

W szóstym tygodniu naszych wielkopostnych rekolekcji proponujemy konferencję wygłoszoną pierwotnie w dominikańskim duszpasterstwie akademickim Studnia (Twarze i imiona, Warszwa-Służew, 9-11 III 2015 r.). Inspiracją dla ks. Krzysztofa stały się słowa papieża Franciszka z adhortacji Evangelii gaudium „Osiągamy pełnię, gdy łamiemy bariery, a nasze serce napełnia się twarzami i imionami!”. Razem z ks. Krzysztofem zadajmy sobie pytanie o nasze imię w Sercu Boga…

 

O odkrywaniu istoty rzeczy

W piątym tygodniu naszych wielkopostnych rekolekcji proponujemy homilię do przypowieści o przewrotnych rolnikach (Mt 21,33-46). Ks. Krzysztof mówi o odnajdywaniu istoty życia, tego, co w nim najważniejsze. Przywołując nauczanie papieża Franciszka, wskazuje, że autorem odkrycia nie jest sam człowiek, ale jego uczestnictwo w spojrzeniu Jezusa (por. LF 56).

Dzisiejsze nagranie pochodzi z rekolekcji wielkopostnych – „Źródła naszej radości” – które ks. Krzysztof Grzywocz wygłosił dla rodziców skupionych przy Szkole Sióstr Prezentek w Rzeszowie (21-23 marca 2014 r.). "To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna" (J15,11) – w Wielkim Poście słuchamy o radości w tym celu, aby wspólnie odkryć to, co zasypało, co przesłoniło źródła naszej największej radości…

 

O samotności

W czwartym tygodniu wielkopostnych rekolekcji ks. Krzysztof podejmuje zagadnienie samotności, która „nie jest ucieczką od więzi, ale drogą, aby te więzi pogłębić”. Ukazuje niezwykłą wartość samotności oraz potrzebę, ale i ból, który niczym uderzenie dłutem przez rzeźbiarza w kamień, nada mu właściwy-piękny kształt.

Punktem wyjścia konferencji – której nagrania dokonano 10 IV 2015 r. w Klasztorze Sióstr Karmelitanek Bosych w Gdyni – są słowa 35 strofy Pieśni duchowej Jana od Krzyża, które w istocie są pochwałą samotności:

Żyła ukryta w samotności
I w samotności swe gniazdo uwiła,
I w samotności ją prowadził
Umiłowany, w którym siebie zagubiła,
I jego w samotności miłość zraniła

 

Błogosławieni cisi

W trzecim tygodniu wielkopostnych rekolekcji ks. Krzysztof przybliża wartość milczenia. Z koeli przywołując nauczanie Benedykta XVI "Milczenie jako ważny wyraz Słowa Bożego" ("Verbum Domini", 21) pochyla się nad tajemnicą milczenia Boga - odpowiedź i zarazem postawę wobec trudnych pytań człowieka.

Nagranie pochodzi z rekolekcji "Narodzenie dla służby. Błogosławił. Łamał. Rozdawał", które ks. Krzysztof prowadził w WSD w Elblągu na początku Wielkiego Postu 2011 r.

Konferencja stanowi część audiobooka "Narodzenie dla służby. Błogosławił. Łamał. Rozdawał" wydanego w 2018 r. w Wydawnictwie Świętego Krzyża w Opolu.

 

W nocy ciemności przy Sercu Jezusa

W drugim tygodniu wielkopostnych rekolekcji ks. Krzysztof Grzywocz wprowadza nas do medytacji nad obrazem św. Jana spoczywającego przy Sercu Jezusa. Nagranie pochodzi z rekolekcji "Słudzy pojednania", które ks. Krzysztof prowadził w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie (X 2011 r.).

 

Post → służba → więź

W pierwszym tygodniu naszych rekolekcji szukamy odpowiedzi na pytanie o prawdziwy cel postu. Pomoże nam w tym homilia z rekolekcji "Narodzenie dla służby. Błogosławił. Łamał. Rozdawał", które ks. Krzysztof prowadził w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu na początku Wielkiego Postu 2011 r.
Pierwsze nagranie pochodzi z audiobooka "Narodzenie dla służby. Błogosławił. Łamał. Rozdawał" wydanego w 2018 r. w Wydawnictwie Świętego Krzyża w Opolu.

Bądźmy w kontakcie!


Zdjęcia, nagrania, wspomnienia
prosimy przesyłać na poniższy adres mailowy.
Większe pliki można przekazywać za pomocą Wetransfer.com, Google Drive lub Dropbox.

Celem nawiązania kontaktu
prosimy o podanie imienia, nazwiska, numeru telefonu (lub adresu e-mail).

Zastrzegamy sobie prawa skracania i adiustacji tekstów oraz zmiany ich tytułów.

+48 509 987 382
osoba odpowiedzialna
dr Ryszard Paluch

 

Wszelkie prawa do zawartych na stronie materiałów (utwory tekstowe, audio, foto, wideo i inne) są zastrzeżone i objęte prawem autorskim. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kskrzysztofgrzywocz.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż, wykorzystanie do publicznego odtwarzania (całości lub fragmentów utworów) są - bez uprzedniej pisemnej zgody administratora - zabronione i mogą stanowić naruszenie ustawodawstwa o prawie autorskim.