Ksiądz Krzysztof Grzywocz

publikacje audio

ZDUMIENIA

 • Autor: prof. Marta MAKARCZUK, ks. dr Joachim WALOSZEK, ks. Łukasz KNIEĆ, Ryszard Paluch
 • Wydawnictwo: kskrzysztofgrzywocz.pl
 • Seria: ZDUMIENIA
 • Format: MP3

O SERII: „ZDUMIENIA” – to nowa seria rozmów poświęconych postaci zaginionego w sierpniu 2017 r. w Alpach Lepontyńskich ks. dr Krzysztofa GRZYWOCZA. Tym razem goście Ryszarda PALUCHA nie tyle przybliżają postać opolskiego Kapłana ale dzielą się swoim – subiektywnym – doświadczeniem spotkania z Nim. Nasza rozmowa może być inspiracją do świadomego przeżywania swojej codzienności a czasem, po prostu, zatrzymania się i… pozwolenia sobie na chwilę zachwytu oraz zdumienia wobec świata, który nas dotyka. Zaproszonych rozmówców łączą różne więzi, zazwyczaj naznaczone doświadczeniem życiowym, pracą, powołaniem, zainteresowaniami, które profilują każde spotkanie i zarazem nadają mu charakterystyczny, niepowtarzalny koloryt.

GRAFIKA SERII: Stanisław Rodziński (†2021) „Dom biały”
MUZYKA: Scott BUCKLEY
RELALIZACJA: Rafał JANUS

Zapraszamy do subskrybowania naszych kanałów! 

Słuchaj na:

YOU TUBE

SPOTIFY

GOOGLE Podcasty

 

ROZMOWA 5. Relacje.

 zdumienia 5 krystyna sztuka

W ramach serii ZDUMIENIA dziś rozmawiamy z Panią Krystyną SZTUKĄ, której życiowe doświadczenie przebiegało na styku dwóch płaszczyzn – sztuki i psychologii. Szczególnym obszarem jej zainteresowań jest bibliodrama, którą wprowadzała na polski grunt. W tym kontekście opowiadamy o spotkaniu i roli, jaką odegrał ks. Krzysztof GRZYWOCZ. Relacja p. Sztuki to również cenny wkład w spisywaną biografię opolskiego kapłana – którą staramy się nieustannie aktualizować – szczególnie w kontekście jego „zamieszkania” w Biblii.

 

ROZMOWA 4. Kurnik.

 zdumienia 4 lukasz kniec

Zakres dzisiejszej rozmowy jest jak doświadczenie pracy z młodymi ludźmi. Troszkę nieprzewidywalne i dynamiczne: od pilnie poszukiwanego profesjonalnego ekspresu w dla KURNIKA na Górze św. Anny po wydarzenie wspólnej kawy (na rynku w Opolu) z ks. Grzywoczem. Rozmawiamy z ks. Łukaszem Knieciem, który stale uczy się towarzyszenia młodym ludziom w ramach duszpasterstwa młodych diecezji opolskiej „ŁAWKA”. Opowiadając o swojej pracy ks. Łukasz tak naprawdę dzieli się doświadczeniem ojcostwa i odkrywania kształtu posłania w kontekście lat formacji seminaryjnej oraz duchowego towarzyszenia ze strony Ojca Grzywocza. Przesłanie, które mu pozostawił, zostało zawarte w słowach podczas Mszy Świętej prymicyjnej: „Nie bój się stawać pośrodku” (por. J 20,19.26), to również odkrycie prawdy, że ojcem jest ten, kto „zrodził w Tobie poczucie wartości” oraz że spotkanie jest… pierwsze.

 

ROZMOWA 3. Rogowe okulary.

 Zdumienia 3 H Sklorz

„Czego nauczył mnie Krzysztof?” – posłuchajcie odpowiedzi ks. Huberta SKLORZA, który razem z ks. Grzywoczem (do 2010 r.) towarzyszył alumnom jako ojciec duchowny opolskiego seminarium. Długie lata znajomości to bogate tło do snucia opowieści o uczciwości i wiarygodności, jakie ks. Krzysztof wyniósł z domu. To również okazja, aby przywołać jego wrażliwość wobec człowieka w biedzie, wspomnieć o organizacji kleryckich zawodów biegowych (które dla niektórych uczestników zakończyły się… w szpitalu) i z uśmiechem wrócić do przejażdżek „kultowym” Renault 5 w zestawie z rogowymi okularami – zakładanymi na specjalne okazje.

 

ROZMOWA 2. Kapłaństwo.

 zdumienia2022 02 waloszek

Często i na długo pożyczał płytę Siergieja Rachmaninowa. Miał swoje ulubione wydanie. […] Muzyka była jego pasją […] posiadał bardzo dobry słuch, był wrażliwy muzycznie; z ciepłym, niskim basem, śpiewał w drugich basach, ten głos był głęboki i miękki, barwowo – gdyby chcieć określić – to głos fletowy” – wspomina w rozmowie ks. Joachim, który przez długie lata towarzyszył ks. Krzysztofowi na drodze kapłaństwa i muzyki.
Drogi ks. dr Joachima WALOSZKA i ks. GRZYWOCZA schodziły się niejednokrotnie. Zaczęło się w seminarium w Nysie, gdzie ks. Waloszek wpierw został prefektem, a później rektorem; następnie spotkali się w Opolu jako formatorzy seminaryjni (ks. Krzysztof był wówczas ojcem duchownym); ostatni etap to wspólne zaangażowanie na rzecz stałej formacji kapłanów w ramach Rady Kapłańskiej.

 

ROZMOWA 1. Uczucia kochane.

W okresie Wielkiego Postu 2022 r. spotkaliśmy się z prof. Martą MAKARCZUK [www.martamakarczuk.pl], aby porozmawiać o doświadczeniu piękna u ks. Krzysztofa GRZYWOCZA. Pierwsze nagranie i reakcje odbiorców przynagliły nas, aby poruszyć temat przygotowywanej przez opolskiego kapłana sesji „Uczucia kochane”, która była zaplanowana na jesień 2017 r. w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie.
Obecną rozmowę, którą prowadził dr Ryszard PALUCH, nagrywaliśmy w sierpniowe południe w Kawiarni „Mehocafe” [Dom Józefa Mehoffera w Krakowie]. Nasz Gość – profesor na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – był przewodnikiem dla ks. Krzysztofa po świecie malarstwa służąc konsultacją ws materiału źródłowego do nowej sesji.

 zdumienia2022 01 makarczuk

 

Wykaz obrazów do planowej sesji „Uczucia kochane” ks. Krzysztofa Grzywocza:

 • BEZPIECZEŃSTWO
  Olga Boznańska (†1940) „Młoda kobieta dzieckiem” lub „Macierzyństwo” oraz „Studium kobiety z dziewczynką”
  Stanisław Rodziński (†2021) „Dom biały”
 • SZCZĘŚCIE
  Marc Chagall (†1985) „Zakochani nad miastem”
 • ZADOWOLENIE
  Wassily Kandinsky (†1944) „Pierwsza akwarela abstrakcyjna 1910 r.”
 • RADOŚĆ I WDZIĘCZNOŚĆ
  Rembrandt Harmenszoon van Rijn (†1669) „Autoportret” [Wallraf-Richartz Museum, Kolonia (Niemcy), ok. 1669 r.]
 • PRZYJEMNOŚĆ
  Willem Claesz Heda (ok †1680) martwa natura holenderska XVII w.
 • ZACHWYT
  Wojciech Weiss (†1950) „Renia w drzwiach” lub „Otwarte drzwi” oraz „Renia na oknie” lub „Przy oknie”
 • ROZKOSZ
  Giovanni Lorenzo Bernini (†1680) „Ekstaza św. Teresy”

WYKORZYSTANE ŹRÓDŁA – BIBLIOGRAFIA:
M. Kitowska-Łysiak „Stanisław Rodziński” [dostęp on-line: https://culture.pl/pl/tworca/stanislaw-rodzinski]
I. Kossowska „Olga Boznańska” [dostęp on-line: https://culture.pl/pl/tworca/olga-boznanska].
K. Kaczmarek „Nad miastem” [dostęp on-line: http://www.isztuka.edu.pl/i-sztuka/node/717].
A. Białoszewska „Chagall. Pieśń nad pieśniami” [dostęp on-line: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/anna-bialoszewska-chagall/].
T. Holak „Kandinsky i sztuka abstrakcyjna” [dostęp on-line: https://niezlasztuka.net/o-sztuce/kandinsky-i-sztuka-abstrakcyjna/#fnref-4563-9].
B. Kowalska „Od impresjonizmu do konceptualizmu. Odkrycia sztuki” [Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1989].
Wystawa „«Piękno do mnie przyszło...». Wojciech Weiss. Malarstwo białego okresu 1905-1912”.
H. Poświatowska „Wszystkie wiersze” [Wydawnictwo Literackie, Kraków 2021].
J. M. Dombek „Moc w słabości. Życie i męczeństwo bł. Julii Rodzińskiej, dominikanki” [Wydawnictwo Karmelitów Bosych, Kraków 2006].

Teresa od Jezusa „Dzieła”, t. 1: „Księga życia” [przeł. H. P. Kossowski, Wydawnictwo Karmelitów Bosych, Kraków 19974].
„Uczta Babette” [reż. i scen. Gabriel Axel, prod. Dania 1987].
K. Grzywocz „W duchu i przyjaźni” [„Zeszyty Formacji Duchowej” 2017 nr 77, 120 s.; dostęp on-line – fragment: http://kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/publikacje/audio/item/11-w-duchu-i-przyjazni].
K. Grzywocz „Uczucia niekochane” [„Zeszyty Formacji Duchowej” 2008 nr 41, 106 s.; dostęp on-line – fragment: http://kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/publikacje/audio/item/6-kierownictwo-duchowe-a-uczucia-niekochane].
K. Grzywocz „Czy zakochani będą zbawieni?” [„Pastores” 6(2003) nr 21, s. 62-70; dostęp on-line: http://kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/publikacje/teksty/item/46-czy-zakochani-beda-zbawieni].
K. Grzywocz „Doświadczenie piękna” [„Życie Duchowe” 10(2003) nr 35, s. 33-40; dostęp on-line: http://kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/publikacje/teksty/item/50-doswiadczenie-piekna].
K. Grzywocz „Rekolekcje z różą w dłoni” [Sanktuarium św. Rity w Głębinowie, I 2016 r.; dostęp on-line: http://kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/publikacje/audio/item/496-rekolekcje-z-roza-w-dloni].
K. Grzywocz „Pójdźcie na miejsce osobne. Samotność, wspólnota i doświadczenie Boga” [Wydawnictwo WAM, Kraków 2021; dostęp on-line – fragment: http://kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/publikacje/teksty/item/516-pojdzcie-na-miejsce-osobne-samotnosc-wspolnota-i-doswiadczenie-boga].

K. Grzywocz „Źródła naszej radości” [Zapis rekolekcji wielkopostnych dla rodziców skupionych przy Szkole Sióstr Prezentek w Rzeszowie, III 2014 r.; dostęp on-line: http://kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/publikacje/audio/item/134-zrodla-naszej-radosci].
K. Grzywocz „Dar wyznania grzechów” [„Życie Duchowe” 21(2014) nr 80, s. 17-22; dostęp on-line: http://kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/publikacje/teksty/item/99-dar-wyznawania-grzechow].
K. Grzywocz „Bądź pochwalony, Panie mój. O wracaniu do istoty rzeczy – rekolekcje dla kapłanów, XI 2015 r.)” [Dom Księży Pallotynów – Centrum Animacji Misyjnej – w Konstancinie-Jeziornej; dostęp on-line: http://kskrzysztofgrzywocz.pl/pl/publikacje/audio/item/12-badz-pochwalony-panie-moj-o-wracaniu-do-istoty-rzeczy].
A. Świętosławska "Wiatr halny" [http://www.isztuka.edu.pl/i-sztuka/node/593]|
M. Rzepińska "Siedem wieków malarstwa europejskiego" [Wydawnictwo Ossolineum, Wrocław 1979]

 

Bądźmy w kontakcie!


Zdjęcia, nagrania, wspomnienia
prosimy przesyłać na poniższy adres mailowy.
Większe pliki można przekazywać za pomocą Wetransfer.com, Google Drive lub Dropbox.

Celem nawiązania kontaktu
prosimy o podanie imienia, nazwiska, numeru telefonu (lub adresu e-mail).

Zastrzegamy sobie prawa skracania i adiustacji tekstów oraz zmiany ich tytułów.

+48 509 987 382
osoba odpowiedzialna
dr Ryszard Paluch

 

Wszelkie prawa do zawartych na stronie materiałów (utwory tekstowe, audio, foto, wideo i inne) są zastrzeżone i objęte prawem autorskim. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kskrzysztofgrzywocz.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż, wykorzystanie do publicznego odtwarzania (całości lub fragmentów utworów) są - bez uprzedniej pisemnej zgody administratora - zabronione i mogą stanowić naruszenie ustawodawstwa o prawie autorskim.