Ksiądz Krzysztof Grzywocz

Wydarzenia


poniedziałek, 13 grudnia 2021 10:59

Wystawa "dotyk Piękna" [relacja]

Wystawa "dotyk Piękna" [relacja]

Prezentujemy relację z wernisażu nowej wystawy malarstwa p. Marty Makarczuk, pt. „dotyk Piękna”, dedykowanej ks. Krzysztofowi Grzywoczowi. Wernisaż miał miejsce 2 grudnia 2021 r., a gospodarzem spotkania był dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach - ks. Przemysław Malinowski.

RELACJA FOTOGRAFICZNA Z WERNISAŻU

Wystawa będzie czynna do 31 stycznia 2022 r. (ul. Wita Stwosza 11, wejście od ul. Jordana). 

Relacja w "Gościu Niedzielnym" [o. Katowice]: https://katowice.gosc.pl/doc/7257705.Wspolnototworczy-zachwyt

 

Poniżej słowo autora wystawy - p. Marty Makarczuk oraz ks. Przemysława Malinowskiego - dyrektora muzeum.

SŁOWO OD AUTORKI
Człowiek nie jest początkiem definicji, zrozumienia i teorii. 
Człowiek narodził się z piękna – ono inspiruje i określa jego rozwój[1]
ks. Krzysztof Grzywocz

Wystawa dedykowana wspomnieniu ks. Krzysztofa Grzywocza dotyka spojrzenia i doświadczenia Piękna, poprzez malarstwo, rysunek oraz słowo Księdza w różnych fragmentach naszej rzeczywistości. Obrazy przedstawiają Jego osobę w tożsamych dla niego kontekstach, związanych z pięknem, naturą i kapłaństwem.

Jako niestrudzony poszukiwacz Piękna – ks. Krzysztof był (i jest!) wytrawnym przewodnikiem na jego bogatych szlakach… Różnorodne spotkania z Nim często obdarowywały wiele osób doświadczaniem Piękna (w połączeniu z Prawdą i Dobrem) wypływającym z głębi kontemplacji biblijnej, kontemplacji przyrody i prostoty człowieczeństwa. Można powiedzieć, że jak przez przezroczysty górski kryształ, tak przez wnętrze ks. Krzysztofa przechodziło i odbijało Światło, tworząc szerokokątne, różnobarwne spojrzenie na rzeczywistość liturgii, kultury i codzienności.

Możliwością doświadczenia piękna ks. Grzywocza można było od razu porwać. Pamiętam jak kiedyś powiedział, że dla Niego wystarczającym powodem, aby głosić rekolekcje w Kościele Mariackim w Krakowie, jest „tylko” sam fakt pięknego wnętrza tego kościoła…

Szukał rozmaitych warunków oraz przestrzeni, aby Pięknem nastrajać się i pozwalać się przenikać. Był mistrzem stwarzania takich okoliczności i warunków, w których Piękno przychodziło i obejmowało swoim blaskiem wielu ludzi. Jego spojrzenie, empatia, zdolność słuchania, życzliwe gesty to były te warunki, w których Piękno mogło ogarniać człowieka.

Pamiętam, gdy przed laty ks. Grzywocz dzielił się swoim głębokim poruszeniem wystawą pt. Piękno do mnie przyszło, ukazującą poprzez malarstwo spotkanie Wojciecha i Aneri Weiss, które to wydarzenie przemieniło ich serca i twórczość. Zapewne wiele osób może dziś powiedzieć o ks. Krzysztofie, że Piękno do mnie przyszło i dalej otwiera na szukanie jego doświadczania i zaświadczania o nim…

Myśl o wystawie zrodziła się z artykułu Księdza pt. Doświadczenie piękna, który pokazuje istnienie Piękna jako rzeczywistość obiektywną, jako energię rozwoju w doświadczeniu spotkania i szukania jednocześnie. Kilka jego fragmentów towarzyszy niektórym obrazom. A cały artykuł dołączony jest do folderu wystawy. Dziękuję Panu Adrianowi Grzywoczowi za zgodę na wykorzystanie artykułu na czas trwania wystawy.

Serdecznie dziękuję Dyrektorowi Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach, ks. Przemysławowi Malinowskiemu i Pani Kustosz Małgorzacie Mehlich za bardzo życzliwą współpracę oraz pomoc we wszelkich przygotowaniach przy wystawie dotyk Piękna. Dziękuję patronom medialnym: Redakcji „Gościa Niedzielnego” w Katowicach oraz Panu dr. Ryszardowi Paluchowi, odpowiedzialnemu za platformę internetową poświęconą ks. Krzysztofowi, za przekazywanie informacji o wystawie.

Życzę dobrych wrażeń i zakończę słowem ks. Krzysztofa, który mówił – POPATRZ – a będziesz miał obraz do kontemplacji.

Marta Makarczuk

[1] K. Grzywocz, Doświadczenie piękna, w: Wybrane na drogę, Wydawnictwo Dom Słowa Andrzej Lwowski, Katowice 2017, s. 93.

Słowo od autorki - pobierz pdf

 

RELACJA WYSTAWY

Także w naszym życiu – kapłańskim, małżeńskim czy zakonnym – nie brakuje takich chwil, kiedy jest za mało chleba i za mało ryb, kiedy morze życia jest wzburzone i nie wiemy, czy dopłyniemy z naszą rodziną lub z naszym kapłaństwem do brzegu. Chwile próby. Takie chwile są w życiu każdego z nas. Oby sprawiły one, że naprawdę spotkamy żyjącego Boga, że spotkamy nie tylko nasze obrazy Boga, prawdziwe czy nieprawdziwe, ale spotkamy żywego Boga, który przychodzi jak szczęście, jak życie w piękny wiosenny poranek.
Ks. Krzysztof Grzywocz, W chwili próby mogę doświadczyć żywego Boga  [Homilia z soboty 2. tygodnia wielkanocnego, 21 IV 2012 r.].

Szanowni Państwo. Bardzo serdecznie wszystkich Was witam na otwarciu dzisiejszej wystawy w naszym muzeum. Jak zapewne wiecie robię to pierwszy raz – ale dzięki Bogu nie musiałem się wspomagać melisą czy czymś podobnym.

To dzisiejsze wydarzenie jest szczególne, ponieważ to pierwszy wernisaż w naszym muzeum od marca 2020 – powód jest oczywisty. Co więcej – pierwszy wernisaż organizowany przez muzeum w nowej siedzibie, dawnej drukarni. Ale także ostatni z naszą kustosz Panią Małgorzatą.

W ten dzisiejszy wieczór wspominam dzień, kiedy chyba całą Polskę obiegła wiadomość o zaginięciu ks. Krzysztofa – to był 17 sierpnia 2017.

Kapłana sąsiadującej z naszą diecezji opolskiej, teologa duchowości, cenionego rekolekcjonisty, dla wielu kierownika duchowego, wykładowcy, katechety, a przy tym pełnego pasji. Przede wszystkim – co chyba powinienem powiedzieć na początku – po prostu dobrego człowieka – jakim powinien być każdy ksiądz.

Pamięć o dobrych ludziach powinna trwać. Dzisiaj ks. Krzysztof pozostaje z nami w swoich licznych publikacjach (kazaniach, rekolekcjach, poradach duchowych), w których każdy może znaleźć coś dla siebie.

Ale trwa także w twórczości pani Marty Makarczuk. Artystka jest absolwentką wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2012 roku uzyskała stopień doktora, a 5 lat później habilitację w dziedzinie sztuki – plastyka, dyscyplinie artystycznej – sztuki piękne. Obecnie pracuje na Wydziale Malarstwa tejże uczelni.

To dla nas wielka radość, że osoby, które przy różnych okazjach odwiedzają to miejsce dzięki Pani twórczości będą mogły poznać sylwetkę ks. Krzysztofa. Mamy nadzieję dzięki tej wystawie będzie On dotykał pięknem, a co za tym idzie – przemieniał kolejne ludzkie serca.

ks. Przemysław Malinowski
Dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach

relacja wystawy - pobierz pdf

Bądźmy w kontakcie!


Zdjęcia, nagrania, wspomnienia
prosimy przesyłać na poniższy adres mailowy.
Większe pliki można przekazywać za pomocą Wetransfer.com, Google Drive lub Dropbox.

Celem nawiązania kontaktu
prosimy o podanie imienia, nazwiska, numeru telefonu (lub adresu e-mail).

Zastrzegamy sobie prawa skracania i adiustacji tekstów oraz zmiany ich tytułów.

+48 509 987 382
osoba odpowiedzialna
dr Ryszard Paluch

 

Wszelkie prawa do zawartych na stronie materiałów (utwory tekstowe, audio, foto, wideo i inne) są zastrzeżone i objęte prawem autorskim. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kskrzysztofgrzywocz.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż, wykorzystanie do publicznego odtwarzania (całości lub fragmentów utworów) są - bez uprzedniej pisemnej zgody administratora - zabronione i mogą stanowić naruszenie ustawodawstwa o prawie autorskim.